Blog będę się starał pisać z pozycji 50-latka i dla osób, które są zainteresowane internetem,ale gramatyki uczyły się z elementarza, a nie z gadu-gadu, a pierwsze rysunki robiły kredkami zamiast GIMP-em.

Android

poniedziałek, 06 października 2014

Zdjęcia"z komórek" wychodzą coraz lepiej, bo też za ustawienie ostrości, czasu migawki, przysłony, balansu itd. odpowiadają coraz lepsze algorytmy, które poprawiają zresztą również zrobione już zdjęcie. Efekty, który potrafią osiągnąć korzystając z miniaturowego obiektywu i jeszcze mniejszej matrycy są doprawdy imponujące.

A co z kompozycją zdjęcia?  

Oczywiście każdy z nas potrafi pstryknąć zdjęcie dziecku, żonie czy psu - wystarczy uchwycić obiekt na ekranie i zrobić zdjęcie, zanim ucieknie.
Efekty są różne.

Zrobienie dobrego zdjęcia wymaga posiadania pewnej wiedzy, m. in. o prawidłach kompozycji obrazu. A ponoć 99% fotografujących ma 1% wiedzy o fotografii.

Zanim się obrazisz, drogi artysto, powiedz, czy słyszałeś o regule trójpodziału, będącej w gruncie rzeczy uproszczoną wersją stosowanej od wieków reguły złotej czy też boskiej proporcji ?

Jeśli słyszałeś (to przecież podstawa kompozycji...), Camera51 może Ci się przydać jedynie jako zabawna appka.
Jeśli natomiast złoty podział  kojarzy Ci się ewentualnie z Amber Gold, ta darmowa aplikacja może znacznie poprawić jakość Twoich zdjęć.

Kończymy z teorią - o złotym podziale poczytaj sobie w internecie (tylko, na Jowisza, nie w Wikipedii!
Zajrzyj na przykład tu:
http://www.fotografuj.pl/Article/ABC_kompozycji_-_regula_trojpodzialu/id/60 ).

A aplikację Camera51 na Androida znajdziesz tu: Camera51

Co potrafi?

Szczególnie ten przykład z żyrafą - pod koniec filmu - był przekonujący...  :-)

Camera51 po prostu pokazuje Ci, w jaki punkt masz skierować obiektyw, aby zdjęcie miało poprawną kompozycję. 
Instalujemy, klikamy ikonkę i... już na ekranie widzimy ujęcie z aparatu naszej komórki. 

Za analizę obrazu odpowiada algorytm Phidias  (czyli Fidiasz - niewiele wiemy o tym artyście, ale przypuszcza się, że stosował zasadę złotego podziału).

Analiza obiektów, linii, postaci widocznych na ekranie może zająć kilka sekund, po czym na ekranie widzimy dwa prostokąty, z których jeden symbolizuje nasz aparat. Nakierowując odpowiednio smartfon, należy zgrać oba prostokąty; to łatwe, a właściwe ustawienie sygnalizuje sygnał dźwiękowy.
Pozostaje zrobić zdjęcie.

Algorytmy algorytmami, ale czasem warto im podpowiedzieć, co jest według nas głównym tematem zdjęcia. Wystarczy dotknąć ekran w odpowiednim miejscu.

Trochę zabawne uczucie, gdyż wskazujemy np. kota jako motyw główny, ale Camera51 pokazuje, że obiektyw musimy nakierować lekko w bok, a nie na kota... To właśnie zasada trójpodziału - umieszczanie głównego motywu w centrum zdjęcia jest błędem!

Zainstalowałem appkę i pobawiłem się chwilę; moim zdaniem przydatna rzecz i starannie zrobiona. W opcjach jest nawet możliwość zaznaczenia do trzech obiektów - niech się algorytm męczy...

Aha, aplikacja jest za darmo i działa z Androidem w wersji 4.0 lub wyższej. Autorzy wymieniają szereg telefonów, Galaxy, Nexusy, HTC i inne Sony, mojego nie wymienili, ale melduję, że na Huawei P6 też działa.

niedziela, 14 września 2014

Snap Clap to prosta, ale pomysłowa aplikacja do systemu Android, a więc - głównie na smartfony z tym systemem.

Co robi?

Selfie... Tylko trochę wygodniej.

Mówiąc w skrócie - możemy zrobić zdjęcie, wyzwalając migawkę aparatu w smartfonie klaśnięciem.

Pierwsze pytanie - po co? Przecież większość aparatów ma samowyzwalacz?

Po pierwsze - nie wszystkie. Po drugie- robienie zdjęcia "na klaśnięcie" jest po prostu zabawniejsze. I efektowniejsze; a kto z nas nie lubi efektownego pokazu (na mojej żonie zrobiłem stosowne wrażenie...).

Drugie pytanie - jak?

Wystarczy zainstalować Snap Clap ze sklepiku Google Play - aplikacja jest za darmo, obecnie w wersji bodajże 1.4.2.

Jeśli chcemy zrobić zdjęcie "na klaśnięcie", nie uruchamiamy aparatu normalnie, lecz klikamy ikonkę Snap Clap
Zobaczymy coś takiego (doświadczenia robiłem na kocie. Nie odniósł żadnych obrażeń):

Możemy przełączyć lampę w tryb Auto, zupełnie ją wyłączyć, a także wybrać do zrobienia zdjęcia przednią lub tylną kamerę smartfona.

Teraz spróbujmy klasnąć - lampa błyskowa będzie migać przez cztery sekundy, a potem aparat zrobi zdjęcie.

Nie zawsze jest tak idealnie; kilka razy klaskałem z zapałem, a aparat nic... Również dioda doświetlająca potrafiła świecić światłem ciągłym, jak latarka...ale wszystko dało się opanować.

Zapewne zależy to od modelu telefonu i od ustawień. Ekran ustawień wygląda tak:

(kot znudził się pozowaniem i zabrał za ziewanie...)

Możemy tu ustawić czas, jaki upłynie od klaśnięcia do zrobienia fotki (2, 4 lub 6 sekund), włączyć pomocniczą "kratkę" na ekranie, ustawić czułość mikrofonu i...
No właśnie - może ktoś mi wyjaśni, jaką rolę pełni ikonka ręki z kłódką, bo do tego nie doszedłem... 

Nie zgłębiałem zresztą tematu zbyt dokładnie, zajęty zabawą w robienie zdjęć...
 

Tagi: android foto
13:22, one.jack , Android
Link Komentarze (11) »