Blog będę się starał pisać z pozycji 50-latka i dla osób, które są zainteresowane internetem,ale gramatyki uczyły się z elementarza, a nie z gadu-gadu, a pierwsze rysunki robiły kredkami zamiast GIMP-em.
środa, 19 listopada 2014

Znacie Spotify? Taki serwis z nagraniami muzycznymi, można słuchać, wyszukiwać wykonawców, układać listy ulubionych nagrań... Fajna zabawa.

Niedawno pojawiło się ciekawe narzędzie, dzięki któremu przeglądanie i wyszukiwanie nagrań muzycznych stało się jeszcze ciekawsze - Artist Explorer

Pod powyższym adresem wita nas wiecznie żywy Elvis i jego dziesięciu kumpli - wykonawcy, którzy zdaniem serwisu śpiewają w podobnym stylu: 

AE 1

Czy Sinatra i Cash to wykonawcy podobni do Króla, to sprawa drugorzędna...
Ważniejsze, że serwis jest przyjemnie interaktywny: gdy umieścimy wskaźnik myszy nad którymś wykonawcą, słyszymy fragment jednego z jego przebojów.

Co więcej, po kliknięciu w kółko z podobizną dowolnego wykonawcy, pojawi się następnych dziesięciu wykonawców, oczywiście stylowo podobnych do naszego wybrańca... 

AE 2 Cash

Warto zerknąć na panel po prawej stronie. Jest tam m. in. suwaczek, którym możemy ustawić, ilu "kolegów" będzie wyświetlanych (domyślnie dziesięciu...).

Pod nazwiskiem wybranego wykonawcy umieszczono wskaźnik jego popularności - nie wiem, jak to określono, być może na podstawie liczby odtworzeń jego utworów.

Na górze strony jest wyszukiwarka. Można szukać po nazwisku wykonawcy albo według gatunku muzyki; wybór dość spory.

AE 3

Oczywiście można się bawić dalej, "serfując" po wyświetlanej przez serwis liście wykonawców. Ponieważ za każdym razem gra "muzyczka" skojarzona z danym wykonawcą, zabawa jest dość przyjemna.

AE 4

Chociaż malkontenci narzekają, że z polskimi wykonawcami nie zawsze jest dobrze; konkretnie, że lista "podobnych" jest dość chaotyczna...

Sprawdziłem wyrywkowo: Krawczyk jest, Trzy Korony obecne (leci "Port"...), Mela jest, Myslovitz gra... Ogólnie biorąc - nie jest źle.
A czy "podobni" są podobni... eeee, mnie to nie przeszkadza.

A ponieważ serwis jest "powiązany" ze Spotify, kliknięcie w wyświetloną w prawym panelu listę utworów otwiera Spotify  właśnie...

Spróbujmy z Buddym:

AE 5

I już gramy cały zestaw:

AE 6

 

Tagi: muzyka
18:29, one.jack , Muzyka
Link Komentarze (28) »
wtorek, 11 listopada 2014

Na stronce The Internet Arcade  niektórzy, co starsi czytelnicy mojego blogu mogą sobie przypomnieć wspaniałe czasy, gdy gry były proste i wciągające. 

W serwisie znajdziemy około 900 tytułów gier co prawda nie pierwszej świeżości - ponoć z lat 1970 do 1990 - ale wiele z nich było prawdziwymi przebojami, katowanymi "na automatach", lecz również na Atari, Commodore, Spectrum i co tam wtedy jeszcze kto miał (w Millipede akurat grałem na klubowym Amstradzie...).

W te wszystkie gry możemy zagrać w przeglądarce.

Wybierzmy jedną - są uporządkowane alfabetycznie:

Arcade1

Następnie naciskamy Spację, komputer chwilę coś mieli i wyświetla informację o grze:

Arcade1-1

Teraz klikamy Run pod obrazkiem i możemy grać.

Co prawda menu jest "automatowe" i domaga się wrzucenia monety...

Zamiast wrzucić monetę wciśnijcie 5 (należność możecie ewentualnie przesłać mi na konto), następnie 1 aby wybrać opcję "Player 1" i teraz naprawdę możemy grać.

Sterowanie to na ogół klawisze kierunków ("strzałki") tudzież Spacja, Ctrl i Alt - czyli różne strzały czy rzuty.

Arcade1-2

Niestety... Są dwa "niestety":

  1. emulacja gier jest pozbawiona dźwięku, a więc gramy w ciszy. Co prawda muzyczki w grach nie były zbyt rozbudowane, ale - jak dla mnie - brak muzyczek i automatowych odgłosów odbiera mi znaczną część przyjemności z grania...
  2. No cóż... To już nie te czasy i nie te wrażenia, gdy siedziało się godzinami nad komputerem i strzelało do obcych... To se ne vrati...

Ale... Możemy chociaż pokazać dziecku, co to było Millipede:

Arcade2

Nawiasem mówiąc tak sobie przeglądam te gierki, wybór bogaty - są strzelanki, można kogoś skopać w Kung Fu Master  czy nawet zagrać w koszykówkę (Super Basketball)...
Gdybyż jeszcze ten dźwięk... (coming soon).

Tagi: games
17:10, one.jack , gry
Link Komentarze (12) »