Blog będę się starał pisać z pozycji 50-latka i dla osób, które są zainteresowane internetem,ale gramatyki uczyły się z elementarza, a nie z gadu-gadu, a pierwsze rysunki robiły kredkami zamiast GIMP-em.
Blog > Komentarze do wpisu

Camera51 - prawie sama robi zdjęcia...

Zdjęcia"z komórek" wychodzą coraz lepiej, bo też za ustawienie ostrości, czasu migawki, przysłony, balansu itd. odpowiadają coraz lepsze algorytmy, które poprawiają zresztą również zrobione już zdjęcie. Efekty, który potrafią osiągnąć korzystając z miniaturowego obiektywu i jeszcze mniejszej matrycy są doprawdy imponujące.

A co z kompozycją zdjęcia?  

Oczywiście każdy z nas potrafi pstryknąć zdjęcie dziecku, żonie czy psu - wystarczy uchwycić obiekt na ekranie i zrobić zdjęcie, zanim ucieknie.
Efekty są różne.

Zrobienie dobrego zdjęcia wymaga posiadania pewnej wiedzy, m. in. o prawidłach kompozycji obrazu. A ponoć 99% fotografujących ma 1% wiedzy o fotografii.

Zanim się obrazisz, drogi artysto, powiedz, czy słyszałeś o regule trójpodziału, będącej w gruncie rzeczy uproszczoną wersją stosowanej od wieków reguły złotej czy też boskiej proporcji ?

Jeśli słyszałeś (to przecież podstawa kompozycji...), Camera51 może Ci się przydać jedynie jako zabawna appka.
Jeśli natomiast złoty podział  kojarzy Ci się ewentualnie z Amber Gold, ta darmowa aplikacja może znacznie poprawić jakość Twoich zdjęć.

Kończymy z teorią - o złotym podziale poczytaj sobie w internecie (tylko, na Jowisza, nie w Wikipedii!
Zajrzyj na przykład tu:
http://www.fotografuj.pl/Article/ABC_kompozycji_-_regula_trojpodzialu/id/60 ).

A aplikację Camera51 na Androida znajdziesz tu: Camera51

Co potrafi?

Szczególnie ten przykład z żyrafą - pod koniec filmu - był przekonujący...  :-)

Camera51 po prostu pokazuje Ci, w jaki punkt masz skierować obiektyw, aby zdjęcie miało poprawną kompozycję. 
Instalujemy, klikamy ikonkę i... już na ekranie widzimy ujęcie z aparatu naszej komórki. 

Za analizę obrazu odpowiada algorytm Phidias  (czyli Fidiasz - niewiele wiemy o tym artyście, ale przypuszcza się, że stosował zasadę złotego podziału).

Analiza obiektów, linii, postaci widocznych na ekranie może zająć kilka sekund, po czym na ekranie widzimy dwa prostokąty, z których jeden symbolizuje nasz aparat. Nakierowując odpowiednio smartfon, należy zgrać oba prostokąty; to łatwe, a właściwe ustawienie sygnalizuje sygnał dźwiękowy.
Pozostaje zrobić zdjęcie.

Algorytmy algorytmami, ale czasem warto im podpowiedzieć, co jest według nas głównym tematem zdjęcia. Wystarczy dotknąć ekran w odpowiednim miejscu.

Trochę zabawne uczucie, gdyż wskazujemy np. kota jako motyw główny, ale Camera51 pokazuje, że obiektyw musimy nakierować lekko w bok, a nie na kota... To właśnie zasada trójpodziału - umieszczanie głównego motywu w centrum zdjęcia jest błędem!

Zainstalowałem appkę i pobawiłem się chwilę; moim zdaniem przydatna rzecz i starannie zrobiona. W opcjach jest nawet możliwość zaznaczenia do trzech obiektów - niech się algorytm męczy...

Aha, aplikacja jest za darmo i działa z Androidem w wersji 4.0 lub wyższej. Autorzy wymieniają szereg telefonów, Galaxy, Nexusy, HTC i inne Sony, mojego nie wymienili, ale melduję, że na Huawei P6 też działa.

poniedziałek, 06 października 2014, one.jack

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2014/10/22 22:01:36
Przydatne narzędzie dla tych co są fanatykami zdjęć z telefonów :)
-
2017/10/31 11:14:37
To prawda - aparaty w telefonach komórkowych są coraz lepsze. Sam, jestem szczęśliwym posiadaczem Samsunga S8 i z dumą mogę powiedzieć, że robi lepsze zdjęcia niż większość aparatów fotograficznych. Czy aparaty wciąć są potrzebne? Nie wydaje mi się.