Blog będę się starał pisać z pozycji 50-latka i dla osób, które są zainteresowane internetem,ale gramatyki uczyły się z elementarza, a nie z gadu-gadu, a pierwsze rysunki robiły kredkami zamiast GIMP-em.
Blog > Komentarze do wpisu

MixShape - algorytmy układają dla nas muzykę na party

MixShape to ciekawy serwis, który - w założeniu - pomoże nam ułożyć playlistę, czyli listę utworów muzycznych np. na imprezę czy też po prosty do posłuchania przy pracy.

Najciekawsze jest to, że weźmie pod uwagę nasze preferencje...

Skąd wie, jakiej muzyki lubimy słuchać?

Na szczęście nie trzeba wypełniać żadnych ankiet, kwestia opisu gustów muzycznych została rozwiązana dość elegancko; po prostu trzeba serwisowi podrzucić jakąś listę naszych nagrań.

Konkretnie, powinna to być lista zrobiona przy pomocy Spotify.

Ten serwis muzyczny jest u nas od niedawna popularny, a udostępniony odtwarzacz pozwala na proste tworzenie własnych playlist. 

Zrobiłem taką listę, dodając do niej 11 utworów z klasyki jazzowej - zobaczymy, jak poradzi sobie MixShape...

MixShape1

Serwis jest sponsorowany przez Microsoft i na stronie głównej zachęca do instalacji IE10 - ponoć z tą mało raczej popularną przeglądarką działa najlepiej. Przejąłem się tym tak bardzo, że straciłem trochę czasu i zainstalowałem IE10, lecz - jak się okazuje - możemy się bawić korzystając z innych przeglądarek, byle obsługiwały HTML5.

Dalej korzystałem z Chrome...

Po pierwsze należy wybrać, na jaką okazję potrzebny nam jest zestaw utworów.

Wybrałem Party.
Serwis pozwala doprecyzować, jak zamierzamy kształtować atmosferę na imprezie; napięcie rośnie, czy też raczej stopniowo przechodzimy na spokojniejsze utwory...? 

MixShape2

Teraz należy skopiować ze Spotify link do naszej playlisty i wkleić do MixShape:

MixShape3

Serwis chwilę kombinuje i przedstawia - w dość efektowny sposób - własny pomysł na oprawę muzyczną imprezy...

Tu warto zauważyć, że problem nie jest trywialny, a MixShape podchodzi do sprawy poważnie; analizuje mianowicie naszą listę ulubionych utworów przy pomocy algorytmów opracowanych przez The Echo Nest i na tej podstawie opracowuje własną listę utworów, o łącznej długości kilkudziesięciu minut.
W sam raz na imprezę...

MixShape4

Lista jest widoczna po prawej stronie ekranu. Od razu powiem, że MixShape usunął większość utworów z mojej listy, zastępując je innymi, zdaniem algorytmów - bardziej odpowiednimi na party...

Ta efektowna, złożona z kolorowych elementów krzywa przedstawia właśnie rozkład utworów; można ją edytować, przeciągając myszką widoczne punkty oznaczone kółkami:

MixShape5

Ostatni etap to odtwarzanie gotowej playlisty; można jej wysłuchać w przeglądarce albo w oryginalnym odtwarzaczu Spotify:

MixShape6

Jak widać serwis zachował nazwę mojej playlisty, dodając by mixshape...

Algorytm używany przy wyborze utworów jest opisany na stronie serwisu.
A z rezultatami działania The Echo Nest mogliśmy się spotkać już wcześniej: algorytmy oceniające poszczególne fragmenty utworu zostały np. użyte do rozłożenia na czynniki pierwsze utworu Gangnam Style.

Z efektem (zabójczym... utwór może być odtwarzany "na okrągło", chociaż nigdy nie brzmi tak samo) możecie się zapoznać tu:

http://static.echonest.com/InfiniteGangnamStyle/niedziela, 21 kwietnia 2013, one.jack

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2013/04/22 14:17:34
Mam pytanie czy działa to na zasadzie radia internetowego i czy w związku z tym "zżera"
nam dużo transferu ?

zapomniane24.blogspot.com/
-
2013/04/23 19:39:16
O ile się orientuję, to działa (już po utworzeniu listy utworów) jak Spotify (bo przecież tam jest odtwarzana playlista), a więc - muzyczka sobie płynie przez łącze, "żżerając"oczywiście cenne megabajty transferu... :)