Blog będę się starał pisać z pozycji 50-latka i dla osób, które są zainteresowane internetem,ale gramatyki uczyły się z elementarza, a nie z gadu-gadu, a pierwsze rysunki robiły kredkami zamiast GIMP-em.
Blog > Komentarze do wpisu

Notatki online

Dość notowania na karteczkach!
Żebym miał chociaż ładny charakter... (pisma, of course, bo ten drugi to kryształ...).
Trzeba znaleźć coś prostego, online - żebym miał zawsze pod ręką, siedząc przy komputerze.
Szukam programu do nagrywania screencastów - mam notować uwagi na karteczce, jak już znajdę długopis?


 

1.  Najpierw wpadł mi w łapy  gadżet z LabPixies - Moje notatki.

Prosta rzecz, kolorowa...
"Moje notatki — nieskomplikowany gadżet do przechowywania wielu notatek. Można przeglądać swoje zapiski, dopasowywać kolorystykę i drukować poszczególne notatki. Proste i praktyczne narzędzie."Istotnie - szczególnie że pod spodem był przycisk +iGoogle.
Klik - i mam Moje notatki na pulpicie iGoogle, w nowej zakładce. Ponieważ serwis iGoogle mam ustawiony jako stronę startową - notes zawsze jest pod ręką.
Przy okazji dorzuciłem drugi gadżet z LabPixies - Prognozę pogody.2.  Potem pomyślałem, że w morzu gadżetów Google też coś powinno być.
    I jest.

Notatnik Google
- dość praktyczne narzędzie.
A) Można z niego korzystać na stronie iGoogle.

B) Jedno kliknięcie i mamy w przeglądarce otwartą dość użyteczną stronkę, z możliwością sortowania notatek, filtrem (można dodać swoje etykiety i na tej odstawie filtrować), komentarzami itd.C) A na dodatek - Notatnik współpracuje z Firefoksem i IE (poprzez rozszerzenia). 
Przy dolnej krawędzi okna przeglądarki mamy małą ikonkę, jej kliknięcie rozwija okienko notatnika - można np. zaznaczyć fragment tekstu na stronie i kliknąć na *Przypnij.
Tekst ze strony zostanie skopiowany.

I nie tylko tekst - zapisany zostanie również link do strony, z której tekst pochodzi. Dobre...
Okienko jest zresztą dość sprytne - na tyle małe, że nie utrudnia przeglądania strony, ale w każdej chwili można je tworzyć w oddzielnej zakładce przeglądarki czy też "oderwać" od dolnego rogu.
Wygląda na użyteczną rzecz - nie będę się rozpisywał, na temat Notatnika Google pisał Paweł Wimmer  w  sierpniu 2008.3.  Wpadłem jeszcze na trzecią rzecz - właściwie całkiem inną koncepcję notowania czegoś "na szybko".

CL1P.net  to taki Internetowy Clipboard - szybki i za darmo.


  • Wchodzimy na stronę serwisu. Wysmakowana graficznie to ona nie jest, ale obsługa - prosta jak clipboard. Zresztą widzimy instrukcję - tylko 3 kroki.
  • W okienku, po adresie http://cl1p.net/ dodajemy jakąś własną nazwę - np. mojanotatka, klikamy Show my cl1p.
  • Przechodzimy na stronę edycji - możemy wkleić lub wpisać dowolny tekst, a także - załadować plik z dysku (do 30 MB).
  • Nie tylko tekst - możemy również wrzucić do clipboarda plik graficzny, link...
  • Jest cały szereg innych opcji, dotyczących formatu tekstu, zabezpieczenia hasłem, wysłania linka do strony emailem czy wydrukowania zawartości.
  • A także - ustalenia terminu, w jakim clipboard i jego zawartość będą dostępne - od 1 godziny do 9 miesięcy.
W trakcie edycji - strona jest automatycznie zapisywana...

Podoba mi się prostota pomysłu: tworzymy w minutę clipboard o nazwie moojanotatka.
Aby odczytać treść, wystarczy wejść na adres: 

http://cl1p.net/mojanotatka/
Proste i szybkie.
czwartek, 05 lutego 2009, one.jack

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/02/05 23:42:41
Google Notebook jest całkiem fajne ALE nie będzie już rozwijane, lecz nadal ma być wspierany (googlenotebookblog.blogspot.com/2009/01/stopping-development-on-google-notebook.html)
W pakiecie Zoho mamy Zoho Notebook - całkiem ciekawie rozwiązany, ale jak dla mnie trochę zbyt przeładowany. Ja od internetowego notatnika wymagam szybkości i lekkości.
Na Lifehackerze zachwycają się Evernote ale nie testowałem.
Sam natomiast ostatnio jako formy notatnika używam Todoist. W zasadzie jest to aplikacja do tworzenia list rzeczy do zrobienia jednak szybkość działania, lekkość interfejsu (i swoboda jaką daje) sprawiają, że jest to świetne miejsce do szybkiego robienia różnego rodzaju notatek i zapisków. Zwłaszcza silnie zhierarchizowanych - poukładanych w punkty, podpunkty i podpodpunkty.
-
2009/02/06 08:29:28
Słyszałem od kilku osób o Evernote - trzeba się temu przyjrzeć...
Todoist też nie znałem - w opisie na Twoim blogu wygląda fajnie - też muszę wypróbować.
Notatnik Google na razie mi się podoba - siedzi sobie w Firefoksie i jest w każdej chwili pod ręką - na każdym komputerze.
-
Gość: sadek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/02/06 11:15:30
Z notesików jeszcze jest Notesk.net
-
2009/02/10 11:55:57
Evernote polecam. Używam od ponad miesiąca i jestem zauroczony. Zwłaszcza faktem istnienia również bardzo fajnego klienta dla Windows Mobile, co pozwala robić notatki także w trasie :)
-
2009/02/10 12:24:56
Testuję od wczoraj. Ponad 50 MB musiałem ściągnąć - trochę ciężki klient. ... Ale wygląda fajnie i widać, że produkt dopracowany. To OCR rzeczywiście ciekawe...