Blog będę się starał pisać z pozycji 50-latka i dla osób, które są zainteresowane internetem,ale gramatyki uczyły się z elementarza, a nie z gadu-gadu, a pierwsze rysunki robiły kredkami zamiast GIMP-em.
Blog > Komentarze do wpisu

Lunascape - jazda na 3 silniki

Lunascape to bardzo ciekawa przeglądarka internetowa. 

Dlaczego bardzo ciekawa? Bo na pytanie – jakiego „silnika” używa do renderowania stron, odpowiedź brzmi: zależy, jaki wybierzemy...

Aktualna wersja przeglądarki, Lunascape5 Alpha Version 5.0 alpha, jest dostępna pod adresem http://www.lunascape.tv/download/Default.aspx (w wersji angielskiej i japońskiej – przeglądarka jest dziełem  japońskiej firmy Lunascape Corporation).
Start nie jest taki łatwy, jak się pisze – po zainstalowaniu, przeglądarka
Lunascape działała, ale „dociągała” sobie do pełni szczęścia Gecko Plugin (12,5 MB) i WebKitSetup102 (tu tylko ok. 8,5 MB).

 

Ale za to potem...

Potem możemy szaleć i wybierać, jakiego silnika renderującego używamy. Mamy trzy możliwości:

- Trident (używany w IE),

- Gecko (Firefox),

- WebKit (Safari, ostatnio Chrome).

 

Jak przełączamy „engine”? Proste...

Domyślny silnik wybieramy z menu Tools, Lunascape Setting.

 

Możemy też zmienić silnik „w locie” - klikamy prawym klawiszem myszy na wybranej karcie i w menu Rendering Engine dokonujemy wyboru. Otwarta karta zostanie samoczynnie  zaktualizowana, już na wybranym silniku.

 

Efekt jest taki, że możemy mieć trzy karty, a każda – renderowana innym silnikiem. Ciekawe. 


Jaki silnik mamy wybrany dla aktualnie wybranej karty poznamy po ikonie na pasku stanu. Tu też możemy go zmienić.

Jakie to ma znaczenie? Nie muszę chyba pisać o stronach otwierających się np. tylko w IE, albo źle działających w Operze. Bez wątpienia najwięcej pożytku mogą z takiego rozwiązania mieć webmasterzy - możliwość wygodnego obejrzenia projektowanego serwisu w jednym z trzech głównych "silników" to właśnie to, czego potrzebują. 
Z kolei firma Lunascape Corporation wyjaśnia sprawę dość prosto: Trident - ponieważ większość stron jest z nim zgodnych, Gecko - szybkie wykonywanie kodu JavaScript, WebKit - ogólna szybkość przeglądania.

Dodam, że do ulubionych stron można przypisać w Ustawieniach konkretny silnik renderujący.

Najwięcej pisze się o trzech silnikach, ale Lunascape to dość rozbudowana i ciekawa przeglądarka, obsługująca m. in kanały RSS (niektóre są wstępnie ustawione – np. Digg i TechCrunch – to chyba przeglądarka dla geeków...), skórki czy gesty myszy.
Filozofia działania jest bardziej zbliżona do Opery, niż do "liska" - większość rzeczy mamy na pokładzie już po instalacji przeglądarki,   Możliwości konfiguracji są rzeczywiście duże. Przyjrzę się jej jeszcze.

 

Na koniec – o szybkości, którą chwalą się twórcy Lunascape.
Rzeczywiście, kiedy Lunascape "dociągnęła" już co trzeba, działała dosyć żwawo. Natomiast potwierdzam opinię Webware.com w kwestii długiego startu – jest to chyba wina konieczności załadowania trzech silników, ale też – licznych funkcji dodatkowych typu kanały RSS, uruchamianych przy starcie. Na szczęście Lunascape nie ma jakiegoś dramatycznego zapotrzebowania na pamięć - około 70 MB pamięci przy 4 otwartych kartach.  

 

wtorek, 25 listopada 2008, one.jack

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/11/26 00:31:31
Wygląda smacznie - to dobre narzędzie dla webmastera, który lubi kontrolować wygląd w różnych silnikach. Swoją drogą, mnie absolutnie uwiódł Webkit, który zdaje się mocno konkurować z Gecko. Dlatego (i z racji szybkości) siedzę głównie w Chrome, czasem też zaglądam do Safari.
-
2008/11/26 02:36:57
Na pulpicie mam już 6 skrótów IE,FF,Safari,Opera,Chrome oraz Flock. Lunascape dołąza do kolekcji na miejscu 7 :D
-
2008/11/26 10:46:29
Piotrze, bo my kochamy testować :-)

-
2008/11/26 13:23:12
@ PiotrekJ
Kurcze, zdziwiłem się, że masz tyle przeglądarek - po co Ci tyle? Po czym zorientowałem się, że też mam te wszystkie, z wyjątkiem Safari... Przeginamy czy - jak pisze Paweł - kochamy testować?