Blog będę się starał pisać z pozycji 50-latka i dla osób, które są zainteresowane internetem,ale gramatyki uczyły się z elementarza, a nie z gadu-gadu, a pierwsze rysunki robiły kredkami zamiast GIMP-em.
Blog > Komentarze do wpisu

Kolorowe wyszukiwanie z Joongel


Byłem ostatnio nieco zajęty (pisałem m. in. artykuł o wyszukiwarkach...) i przeoczyłem start  ciekawej wyszukiwarki -  Joongel (no tak, podwójne "o" - czyli wyszukiwarka...). Kilka serwisów napisało o niej już miesiąc temu!
OK, nadrabiamy - bo Joongel to ładna rzecz.

Już strona główna robi miłe wrażenie.
Na ekranie kolorowo, ale wiele ikon znajomych - najbardziej popularne serwisy: wyszukiwarki, serwisy muzyczne, społecznościowe, składnice fotografii czy filmów, a wszystko w jednym miejscu. Kliknięcie na ikonę otwiera oczywiście stronę danego serwisu.
No tak, ale to miała być wyszukiwarka (czy raczej - metawyszukiwarka)?

Na górze jest tradycyjne okno do wpisania zapytania , oznaczone jako "1". Dalej są dwa przyciski , przy nich "2" i "3".
Po kilkuminutowej analizie doszedłem do wniosku, że chodzi o kolejność działań - wpisujemy zapytanie, wybieramy kategorię (zakres) spośród 23 tematów i klikamy Search. Do dzieła.

 1. wpisujemy "Joni Mitchell",
 2. zamiast wybrać zakres, pozostawiamy General Search,
 3. klikamy Search.   

Co widzimy? - że Google to podstawa...

Ale na górze widać też pasek z ikonami innych serwisów - Wikipedia, YouTube, Flickr - w sumie 10, w tym Google. Kliknięcie - i otrzymujemy wyniki z Flickra. No, tu przynajmniej konkretne informacje - Joni to blondynka. 

W prawym górnym rogu jest przycisk Switch Category, dający dostęp do nieco inaczej sformułowanych kategorii. Klikamy na Music - leci piosenka Joni  z Last.fm

Fajna wyszukiwarka - i tak miało być.

We created Joongel while thinking about how to make the Internet easier for you - piszą twórcy serwisu, a w logo jest: "Internet, the easy way."
Nie wszystkie zamierzenia zostały zrealizowane - serwis jest na razię w fazie beta.
Jednym z celów ma być dostarczenie wyników wyszukiwania najbardziej odpowiednich do lokalizacji pytającego, ale na razie jest tylko Country: USA, bez możliwości wyboru. Serwis zachęca do zgłaszania innych krajów, deklarując chęć współpracy z osobami lub firmami posiadającymi "głęboką wiedzę" na temat Internetu.
Do naszej przeglądarki (pod warunkiem, że to Firefox lub IE7) można dodać plugin - dowolny wybrany zakres wyszukiwań pojawi się na liście wyszukiwarek przeglądarki. 

 

niedziela, 23 listopada 2008, one.jack

Polecane wpisy

 • GoEuro - jak dotrzeć do Madrytu?

  Lubię wyszukiwarki dla obieżyświatów; pokazują dobitnie, że świat bardzo się skurczył i możemy odwiedzić miejsca, znane nam dotychczas tylko z dźwięcznych nazw.

 • WikiBrains - robimy "burzę mózgów"

  WikiBrains to oparty na wyszukiwarce serwis, pomagający uporządkować wyniki w sposób ułatwiający dyskusję czy poszukiwanie rozwiązania problemu. Co więcej, po z

 • Niice - wyszukiwarka ze smakiem

  Niice to specyficzna wyszukiwarka przeznaczona dla osób, które potrzebują inspiracji - grafików, projektantów... Ale również dla ludzi, którzy lubią patrzeć na

TrackBack
TrackBack URL wpisu: