Blog będę się starał pisać z pozycji 50-latka i dla osób, które są zainteresowane internetem,ale gramatyki uczyły się z elementarza, a nie z gadu-gadu, a pierwsze rysunki robiły kredkami zamiast GIMP-em.
Blog > Komentarze do wpisu

Cuil - 121 mld stron

 

Cuil wystartował - to temat wielu dzisiejszych newsów.


Dlaczego? Kilka informacji:

 • Cuil to - mówiąc w skrócie - wyszukiwarka. Taka jak Google, tylko lepsza - tak twierdzi zespół Cuil,
 • trzon zespołu tworzą byli pracownicy Google - czyli fachowcy
 • indeksowanie stron internetowych na taką skalę i obsługa zapytań wymaga potężnej infrastruktury - a Cuil twierdzi, że znaleźli lepsze i tańsze rozwiązania,
 • zgodnie z informacją na stronie wyszukiwarki, Cuil zindeksował 121 miliardów adresów internetowych. To baaardzo dużo.
 • dla użytkownika ważny jest efekt - chcemy otrzymać to, o co pytamy. Cuil ma inne algorytmy niż Google. Pisanie o tym jest trudne o tyle, że ani Google, ani Cuil nie zdradza szczegółów swoich algorytmów.

Z dostępnych informacji można jednak wnioskować, że Google opiera się głównie na indeksie słów kluczowych zawartych na danej stronie i na tej podstawie oblicza ranking strony, natomiast Cuil bierze pod uwagę znaczenie słów i wzajemne powiązania. Jest to rozwiązanie idące w kierunku wyszukiwania semantycznego, aczkolwiek różne od stosowanego przez Powerset.
Przykładowo, jeżeli wpiszemy "psy", znajdziemy również strony z wyrażeniamu "jamnik" czy "cocer spaniel" nawet wtedy, gdy na stronie nie będzie wyrazu "pies".

 • sposób przedstawiania wyników również jest inny. Wyniki otrzymujemy w układzie trzech (lub dwóch - do wyboru) kolumn. Ponadto możemy zawęzić wyniki wyszukiwania korzystając z rozwijanej listy.
 • Cuil nie zapisuje adresów IP użytkowników i nie używa plików cookies do skojarzenia komputera użytkownika z zapytaniem.
  "Your search
  history is your business, not ours". To też nowość - Google przyzwyczaił nas do myśli, że nasze adresy są odnotowywane i przechowywane i że jest to oczywista oczywistość.
 • Nawet strona startowa jest czarna - oszczędzamy energię...

Czy to wystarczy do zwycięstwa albo chociaż wywalczenia kawałka ogromnego tortu usług wyszukiwania informacji? W tej chwili trudno powiedzieć, trudno nawet skorzystać z wyszukiwarki, poniewać odkąd jest publicznie dostępna, zanotowała już kilka "padów" - być może z powodu dużego zainteresowania internautów.

Rzecz wygląda poważnie, tak uważają również inwestorzy, którzy zasilili Cuil kwotą 33 mln $.


Dokładniejsze testy na kotach/Wimmerach/Kubicach były niemożliwe - zbyt często otrzymywałem komunikat:

"No results because of high load...

Due to excessive load, our servers didn't return results. Please try your search again."

Czyli - zbyt duże obciążenie - spróbuj później.

 

 

 

 

 

I jeszcze jedno - wymawia się [kul].

więcej:
lustracja
lustracja (świetny blog - czemu o nim nie słyszałem? Złe wyszukiwarki...)
Mashable
Mashable

Dopisane 29.07.2008

Cuil działa już lepiej - to znaczy usługa jest na ogół dostępna. Natomiast co do trafności wyszukiwania... Po wpisaniu CUIL : 121,578 results for cuil. Ale możemy znaleźć głównie informacje o irlandzkiej restauracji. Wyszukiwarka, która nie potrafi znaleźć siebie?

 

 

poniedziałek, 28 lipca 2008, one.jack

Polecane wpisy

 • GoEuro - jak dotrzeć do Madrytu?

  Lubię wyszukiwarki dla obieżyświatów; pokazują dobitnie, że świat bardzo się skurczył i możemy odwiedzić miejsca, znane nam dotychczas tylko z dźwięcznych nazw.

 • WikiBrains - robimy "burzę mózgów"

  WikiBrains to oparty na wyszukiwarce serwis, pomagający uporządkować wyniki w sposób ułatwiający dyskusję czy poszukiwanie rozwiązania problemu. Co więcej, po z

 • Niice - wyszukiwarka ze smakiem

  Niice to specyficzna wyszukiwarka przeznaczona dla osób, które potrzebują inspiracji - grafików, projektantów... Ale również dla ludzi, którzy lubią patrzeć na

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: arttrs, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/07/29 10:00:20
W tekście jest byk. "szczegułów" a powinno być oczywiście szczegółów :)
-
2008/07/29 10:50:21
Poprawione - szacunek dla uważnego czytelnika. Trzeba pomyśleć o jakiejś nagrodzie za wyszukiwanie błędów w blogu - ilość czytelników wzrośnie...
-
2008/07/29 17:30:13
Jako autor lustracji, dziękuję za uznanie. Blog jest stosunkowo nowy mam nadzieję, że się rozpowszechni :)
-
2008/07/29 22:45:23
Nowy ale ciekawy - skorzystałem z informacji o Cuil pisząc swoją notkę. O TubePlayer'ze też ciekawe. Będę zaglądał, jeżeli pozwolisz :-)